آواشناسی

آواشناسی چیست؟

آواشناسی یا علم فونتیک شاخه ای از زبان شناسی است که به بررسی صداها در یک زبان می پردازد. در دیکشنری های زبان انگلیسی برای نشان دادن نحوه تلفظ کلمات از علائم فونتیک استفاده می شود و این سیستم صداها را با استفاده از نمادهای الفبای آوایی بین المللی (IPA) تعریف می کند؛ برای تعریف هر صدا از نماد خاصی استفاده کرده و اگر حرفی در کلمه ای بی صدا باشد از هیچ نمادی برای نشان دادن آن استفاده نمی شود. وقتی حروف الفبای صوتی کنار هم قرار می گیرند، حالت نوشتاری تلفظ هر کلمه را به ما نشان می دهند و به ما در خواندن صحیح کلمه کمک می کنند. 

تقسیم بندی حروف در زبان انگلیسی

۲۶ حرف زبان انگلیسی بیش از ۴۰ ترکیب آوایی دارند، که ۲۲ تای آن مربوط به حروف صدادار و ۲۵ تا مربوط به حروف بی صدا است. یعنی برعکس حروف فارسی که دارای یک آوا و خوانش هستند، هر کلمه ممکن است در اثر ترکیب با حروف دیگر شکل جدیدی به خود بگیرند. حروف صدادار ۵ دسته هستند (o, a, i, u, e) که تلفظ هرکدام از این ها در کلمه ها با هم فرق دارند. در بعضی کلمه ها بلند و کشیده و در بعضی، کوتاه تلفظ می شوند. حروف بی صدا نیز در شرایط مختلف، دارای صدا هستند. به عنوان مثال در کلمه ی book، حرف b در هنگام تلفظ کردن صدادار می شود اما در کلمه ی please، حرف p صامت است. 

آواشناسی در زبان های مختلف

 IPA برای فراگیری هر زبانی به شما کمک زیادی می کند به خصوص زبان هایی که از حرف های بی صدا یا حرف هایی که دارای چندین تلفظ هستند استفاده می کنند. زبان هایی مانند اسپانیایی و عربی دارای تلفظ و املای ثابتی هستند. در این زبان ها، هر حرفی دارای صدای خاصی می باشد که به ندرت تغییر می کند. اما زبان انگلیسی متفاوت است و حرف های بی صدای بسیار یا حرف هایی وجود دارند که دارای دو یا سه صدا هستند. در صفحات زیر می توانید با حروف صدادار و بی صدای زبان انگلیسی آشنا شوید. 

 

5/5 ( 3 نظر )

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *